Czy tytoń bezdymny jest bezpieczniejszy niż papierosy?
Firmy tytoniowe oferujące tytoń bezdymny mogą reklamować swoje produkty jako bezpieczniejszą alternatywę dla palenia, ale jest to dalekie od prawdy. Bez względu na to, czy palisz, czy żujesz, tytoń bezdymny może silnie uzależniać i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Innym powszechnym nieporozumieniem jest to, że tytoń bezdymny może pomóc rzucić palenie, ale nie ma na to żadnego dowodu.
Jak uzależniający jest tytoń bezdymny?
Tytoń do żucia i dip są silnie uzależniające, ponieważ zawierają tyle samo nikotyny, co papierosy. Kiedy już jesteś uzależniony od nikotyny, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaczniesz palić papierosy.
Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom tytoń, który nie wytwarza dymu, zawiera ponad 30 substancji chemicznych, o których wiadomo, że powodują raka, w tym:
Specyficzne dla tytoniu nitrozoaminy, które powstają podczas uprawy i przetwarzania tytoniu.
Polon-210, pierwiastek promieniotwórczy w nawozach tytoniowych.
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które powstają, gdy tytoń jest utwardzany termicznie.
Szkodliwe metale, w tym arsen, rtęć, nikiel i ołów.
Konsekwencje zdrowotne tytoniu bezdymnego
Chociaż prawdą jest, że tytoń bez dymu stwarza nieco mniejsze zagrożenie dla zdrowia niż palenie papierosów, jest daleki od bezpieczeństwa. Wiadomo, że tytoń bezdymny powoduje raka i inne schorzenia, w tym:
Nieświeży oddech i przebarwione zęby
Utrata kości wokół zębów
Rak policzka, dziąseł, jamy ustnej i języka
Wczesny poród i martwy poród, jeśli jest stosowany w czasie ciąży
Rak przełyku
Choroba dziąseł
Zawał serca
Choroba serca
Zatrucie nikotyną
Rak trzustki
Udar
Próchnica i utrata zębów
Tytoń, który nie wytwarza dymu może również zatruwać dzieci i zwierzęta domowe, w niektórych przypadkach prowadząc do śmierci.
Związek między tytoniem a alkoholem
Wielu osobom szczególnie trudno jest rzucić wyroby tytoniowe, jeśli używają ich podczas picia alkoholu. W naszych mózgach mamy osiem neuroprzekaźników. Kiedy pijesz alkohol, zwiększasz poziom pięciu z tych neuroprzekaźników. Kiedy palisz lub używasz tytoniu, zwiększasz pozostałe trzy. Dlatego kiedy pijesz, zaczynasz mieć ochotę na papierosa lub tytoń bezdymny.
Jak twój lekarz może pomóc ci rzucić palenie tytoniu
Kiedy jesteś gotowy rzucić palenie bezdymnych wyrobów tytoniowych lub papierosów, mamy dobrą wiadomość: nie musisz robić tego sam.
Jeśli ktoś jest zainteresowany rzuceniem bezdymnych wyrobów tytoniowych, można zacząć używać zastępcze plastry nikotynowe lub pastylki do ssania lub leki takie jak Wellbutrin lub Chantix. Dobrym pomysłem jest omówienie rzucenia palenia z lekarzem, aby zobaczyć, jakie może być najlepsze podejście. Ty i twój lekarz możecie porozmawiać o tym, co działało, a co nie działało w przeszłości, i dostosować program leczenia, który jest odpowiedni dla ciebie.
Rzucenie palenia zajmuje pacjentom średnio siedem razy.