Tytoń i herbata

Tytoń i herbata

Tytoń i herbata

To ustalony fakt, że tytoń dobrze komponuje się w parze. Co jest lepszym napojem do parowania niż najwyższy środek do płukania podniebienia — herbata! Picie herbaty to doskonały sposób na pozbycie się ostrych smaków lub ich ustabilizowanie. Naturalnie sprawia to, że idealnie nadaje się do łączenia z tytoniem, zwłaszcza gdy palisz w celach rekreacyjnych lub relaksacyjnych.

Inną właściwością herbaty, która sprawia, że ​​doskonale komponuje się z tytoniem, jest to, że oprócz zmysłów smaku oddziałuje również na zmysł węchu. Mieszanka aromatów herbaty i tytoniu zawsze tworzy bardzo przyjemne doznania związane z zaciąganiem się i popijaniem.

Jak w przypadku każdego połączenia tytoniu i napojów, najlepiej pamiętać, że preferencje zawsze będą subiektywne. Każdy ma inne rzeczy i gusta, które lubi. Mimo to pozostaje dość stała „złota zasada” łączenia herbaty z tytoniem:

A.) Im jaśniejsza mieszanka tytoniu, tym jaśniejszy kolor herbaty należy wybrać. Na przykład łagodna mieszanka tytoniu często tworzy idealną parę z herbatą o jaśniejszym kolorze, taką jak biała herbata ziołowa.

B.) Im ciemniejsza mieszanka tytoniu, tym ciemniejszy powinien być napar. Na przykład bogatszy, ciemniejszy tytoń Virginia wspaniale komponuje się z podobnie bogatą filiżanką czarnej herbaty.

Herbata i tytoń – to trzeba zrozumieć

Zanim zastosujesz sugestie dotyczące parowania herbaty i tytoniu, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, jak powstaje herbata. Przygotowanie każdej herbaty ma bezpośredni wpływ na jej smak. Zatem wpływa na rodzaj tytoniu, z którym będzie się odpowiednio komponować.

Herbatę na ogół sadzi się i zbiera, a następnie liście przechodzą procesy więdnięcia, zwijania, utleniania i wypalania. Utlenianie to proces, w którym liście herbaty są wystawione na działanie tlenu w celu wysuszenia i przyciemnienia. Przyczynia się to do smaku, aromatu i mocy różnych herbat. Niektóre herbaty są wytwarzane przy użyciu utleniania, podczas gdy inne pomijają ten proces. Zamiast tego stosują techniki suszenia na słońcu lub na parze. Na przykład herbaty zielone ulegają bardzo minimalnemu utlenianiu, podczas gdy herbaty czarne są w pełni utlenione.

Teraz, gdy już wiesz, jak powstają herbaty, przejdźmy do szczegółowego przewodnika z zaleceniami dotyczącymi łączenia herbaty i tytoniu. Możesz je wypróbować, aby uzyskać niesamowite wrażenia z zaciągania się i popijania.

1. Herbaty czarne

Czarne herbaty są w pełni utlenione, dzięki czemu powstają ciemne, bogate filiżanki herbaty o wysokiej zawartości kofeiny. Ze względu na ich pełne utlenienie i obfite, mocne ciało, czarne herbaty często dobrze komponują się ze słodkimi i łagodnymi smakami, dobrymi przykładami są mleko i cukier. Są to najczęstsze herbaty podstawowe; Twoja zwykła herbata English Breakfast i Earl Grey są przygotowywane z mieszanek czarnej herbaty.

Zalecane pary:

O. Jeśli lubisz czarną herbatę z mlekiem i potencjalnie jedną lub dwiema kostkami cukru, powinieneś wybrać angielską mieszankę tytoniu, ponieważ te dwa stanowią doskonałą parę.

B. Jeśli wolisz czarną herbatę taką, jaką jest – po prostu czarną, połącz ją z ciemniejszym tytoniem Virginia lub Virginia-Perique, a zdziała cuda.

C. Dla miłośników Earl Grey, tytoń z cytrusowymi nutami, taki jak Orlik Golden Sliced, jest obowiązkowy, jeśli szukasz wysublimowanego połączenia.

2. Herbata Oolong

Oolongi są częściowo utlenione, a ich stopień utlenienia może się znacznie różnić w przypadku herbat czarnych i zielonych. Powszechne są zarówno jaśniejsze oolongi, które są bardziej podobne do zielonych herbat. Jak i ciemniejsze oolongi, które są bardziej podobne do czarnych herbat. Herbaty Oolong mogą również mieć wiele różnych cech smakowych, w zależności od ich poziomu utlenienia. Mogą wahać się od kwiatowych do dymnych, owocowych do kremowych, a czasem mogą mieć nawet lekko gorzkie nuty.

Zalecane parowanie:

Ze względu na ich złożony profil smakowy, herbaty oolong powinny być łączone z dojrzałym tytoniem Virginia. Takim jak McClelland Matured Virginia, aby uzyskać bogate i ciemne wrażenia z palenia i picia.

3. Zielona herbata

Zielone herbaty są w dużej mierze nieutlenione i przechodzą proces ogrzewania. Czasami znany jako „zabijanie zieleni” – wkrótce po zbiorze w celu zatrzymania utleniania. To skutkuje lżejszymi, bardziej aksamitnymi filiżankami herbaty o złożonych, w pełni ziołowych nutach.

Zalecane parowanie:

Zielona herbata najlepiej komponuje się z odważnymi lub jasnymi Wirginii. Oferuje łagodny dym, który dopełni, a nie przytłacza mocniejszy smak i cieńszą konsystencję zielonej herbaty.

Nie tylko tytoń i herbata!

Aromatyczny tytoń doskonale komponuje się z czystym smakiem herbat rooibos.

Inne napoje, które doskonale łączą się z tytoniem fajkowym.

  1. Piwo: im ciemniej, tym lepiej. Niektóre popularne marki i napoje to klasyczny Guinness, Left Hand Milk Stout Nitro, Negra Modelo, Allagash Black, Founders Porter. I w zasadzie wszystko, co można znaleźć, co zostało uwarzone w beczce po bourbonie.
  2. Czerwone wino: Czerwone wino jest standardem dla wyrafinowanej nocy, a tytoń fajkowy to wyrafinowany rodzaj dymu. Nietrudno więc zobaczyć, jak dobrze oba ze sobą pasują.
  3. Single-Malt Whisky/Scotch: Wielu palaczy fajki przysięga, że moc whisky na skałach towarzyszy ich wieczornemu tytoniowi. Czysty smak i gładki finisz dobrego single malta, takiego jak Aberfeldy 21, Ben Nevis Single Cask Highland 15, czy Glenfiddich 30 po prostu nie do pobicia.
  4. Bourbon: Amerykańska whisky z zacieru kukurydzianego, bourbon jest równie doskonałym dodatkiem do fajki tytoniowej. Możesz go podawać na skałach lub w koktajlu.
  5. Brandy: Ulubiony napój po obiedzie, brandy to karmelowy spirytus wytwarzany z wina destylowanego. Możesz popijać brandy lub koniak prosto z kieliszka do kieliszków lub tulipanów lub w ulubionym koktajlu, takim jak brandy sour lub sidecar.
  6. Southern Comfort: Likier produkowany z neutralnych alkoholi z owocami, przyprawami i nutą whisky. Southern Comfort to kusząco słodki dodatek do fajkowego dymu. Możesz podawać go bezpośrednio z dodatkami z limonki lub w koktajlu z żurawiną lub sokiem z limonki.

Różne rodzaje tytoniu kupisz w naszym sklepie internetowym. Natomiast niemal każdą herbatę otrzymasz w prawie każdym sklepie.

Shopping Cart