Pisaliśmy tutaj jak można nawilżyć tytoń, który jest zbyt suchy. Tym razem dowiesz się jak wysuszyć mokry tytoń, żeby prawidłowo się palił i nie pleśniał. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na zbyt mokry tytoń.
Dlaczego tytoń jest mokry?
Jeśli chcemy zabrać się za suszenie tytoniu, musimy zrozumieć dlaczego w ogóle tytoń przychodzi do Ciebie mokry. Otóż czasem zdarza się, że w procesie produkcji zdarzają się opóźnienia, które są spowodowane wieloma czynnikami. Przez spóźniający się transport, słabe zbiory, awarie sprzętu i czynnik ludzki zdarza się, że produkcja dostaje liście tytoniu 2-3 dni później niż było to w planach. Takie sytuacje prowadzą do przyspieszenia procesu fermentacji tytoniu i w efekcie „zbyt świeży” tytoń, ledwo wyjęty z produkcji, trafia do Ciebie. Dodatkowo czasem zdarza się, że tytoń zwyczajnie nie jest wystarczająco wysuszony przez rolnika, do którego należy to zadanie. Jak widać, czynników jest wiele a czasu nie da się rozciągnąć. Proces produkcji wymaga punktualności i jeśli nie zostanie ona zachowana, efektem jest mokry tytoń, który trafia w Twoje ręce.
Mokry tytoń – jak go NIE suszyć?
Nasi klienci bywają bardzo pomysłowi. Spotkaliśmy się z sytuacjami, w których tytoń był suszony suszarką, piekarnikiem, kaloryferem, mikrofalówką, na patelni itp. Oczywiście powyższe metody mogą przynieść pożądany efekt, ale są one niezwykle trudne i często umiejętność wykorzystania tych metod nie jest w zasięgu rekreacyjnego palacza.
Biorąc pod uwagę powyższe, nie należy suszyć tytoniu mechanicznie albo z zastosowaniem sztucznych źródeł ciepła. Ciężko jest kontrolować proces suszenia w taki sposób, co może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia tytoniu. To również nie jest pożądany efekt, ponieważ zbyt suchy tytoń bardzo źle się pali i wypada z gilz. Poniżej zobaczysz kilka wskazówek jak suszyć mokry tytoń prawidłowo.
Jak bardzo tytoń jest wilgotny?
Pierwsze co musisz zrobić, to sprawdzić, czy tytoń jest bardzo wilgotny, czy może tylko trochę. To jest subiektywna ocena, ponieważ każdy woli trochę inną wilgotność tytoniu. To od wilgotności tytoniu zależy sposób suszenia, ponieważ nie zawsze trzeba podejmować zbyt radykalne kroki, żeby osiągnąć pożądany efekt.
Otwórz woreczek
Ale jeśli tytoń jest tylko trochę wilgotny po prostu otwórz torebkę i pozwól mu pooddychać. Żeby tytoń nie wysechł tylko z wierzchu po kilku godzinach wysyp go, przemieszaj, wsyp z powrotem do torebki i znów zostaw na kilka godzin. Później najlepiej wymieszać go ponownie i ZAMKNIĘTĄ torebkę zostawić na noc, żeby wilgotność się ujednoliciła w całym woreczku. Jeśli tytoń wciąż będzie zbyt mokry, powtórz cały proces.
Wysyp tytoń na blat
Jeśli tytoń jest nieco bardziej wilgotny, rozłóż na blacie stołu gazety, nawet 2-3 warstwy i na to wysyp tytoń. Gazeta ma właściwości pochłaniania wilgoci, dodatkowo tytoń lepiej wyschnie dzięki zwiększeniu powierzchni parowania. Należy co jakiś czas doglądać poziomu wilgotności, ponieważ jak za długo będziemy czekać, to tytoń wyschnie zbyt mocno. Tytoń powinien być suchy ale nie kruszyć się w palcach. Po wszystkim można z powrotem przesypać całość do woreczka.
Uwaga! Jeśli pomieszczenie, w którym będziesz chciał wysuszyć tytoń będzie zbyt wilgotne, to efekt może nie zostać osiągnięty. Tytoń ma zdolność wchłaniania wilgoci z otoczenia. Jeśli więc będziesz próbował wysuszyć go w piwnicy, albo w kuchni podczas intensywnego gotowania, to tytoń może pozostać wilgotny. Temperatura pokojowa najlepiej nadaje się do tego celu (18-21 stopni) i otwarte okna w powietrzeniu.
Suszenie tytoniu w piekarniku
Jeśli tytoń jest bardzo mokry, można wysuszyć go w piekarniku, ale jest to ostateczność. W ten sposób łatwo możemy przegiąć i jeśli nie przypilnujemy procesu suszenia, to może zakończyć się to zmarnowaniem tytoniu. Piekarnik należy ustawić tak jak przy suszeniu grzybów – 40-50 stopni + nawiew. Oczywiście tytoń należy położyć tak, żeby powiew wiatru go nie zdmuchnął.
Podsumowanie
Mokry tytoń najlepiej wysuszyć bez użycia źródeł ciepła. W ten sposób pewniejsze jest, że się nie zepsuje. Zbyt gorący nawiew suszarki albo pozostawienie tytoniu na kaloryferze może go zbytnio wysuszyć, a przy użyciu suszarki nawet spalić. Zbyt suchy tytoń mocno się kruszy, źle się pali i wypada z gilz.